Razz Poker – podstawowe zasady gry

Razz poker — podstawowe zasady gry

Możliwość gry w pokera pojawia się w większości kasyn online. Dzięki nowoczesnej technologii, w kasynach internetowych można grać na żywo, rywalizować z przeciwnikami z całego świata, oglądać turnieje i przekazy strumieniowe live z luksusowych kasyn. Poker stał się rozrywką dla mas, stracił nieco na elitarności, którą nadały mu ogromne kasyna naziemne, jeszcze w poprzednim stuleciu. Aby profesjonalnie grać w pokera, na duże pieniądze i w otoczeniu prestiżu i splendoru, trzeba było wybrać się do jednego ze znanych domów gry, lub pogodzić się z faktem prowadzenia rozgrywek w niewielkim gronie znajomych. Obecnie możliwości są olbrzymie. Każdego dnia, przed monitorami komputerów zasiadają setki tysięcy graczy, aby zmierzyć się w rozgrywkach ulubionych form królewskiej gry karcianej. Każdy gracz może poczuć się jak VIP, wybierając jedną z wielu dostępnych witryn hazardowych.

Razz Poker w kasynach online

Razz Poker w kasynach online

Najpopularniejszą, z dostępnych w kasynach online odmian pokera, jest oczywiście odmiana Texas Hold’em. Cieszy się uznaniem, ze względu na uniwersalne zasady i łatwość prowadzenia rozgrywek. Gra w Texas jest bardzo intuicyjna a podstawy proste do opanowania. Mimo wszystko, twórcy kasyn internetowych stawiają na różnorodność, dlatego w swoich ofertach gier nie zapominają o wielbicielach mniej popularnych odmian gier karcianych — Studa czy Razza. Razz Poker jest najbardziej przewrotnym rodzajem pokera. Każdy, komu wydaje się, że wie o pokerze wszystko, powinien usiąść do kilku rozdań Razza. To gra dla uważnych, obytych w pokerze, wnikliwych obserwatorów, którzy potrafią elastycznie wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę o królewskiej grze. Mówi się, że kto umie grać w Texas czy Studa, szybko przyswoi sobie zasady Razz Poker. Niekoniecznie — gracze, którzy przez lata nabywali rutynę pokera, poprzez grę w Texas, muszą zapomnieć o tym, czego się nauczyli i otworzyć na nowe, co nie jest proste.

Razz Poker — ogólne informacje na temat zasad i przebiegu gry

Razz Poker — ogólne informacje na temat zasad i przebiegu gry

Mimo że Razz Poker rzadko pojawia się w kasynach online, ma swoich wielu zwolenników. To bardzo ciekawa forma pokera, inna niż wszystkie. Tym, co odróżnia Razza od innych odmian pokera, jest oczywiście sposób oceny siły układów kart. W przypadku Razza wygrywa gracz z najsłabszym układem typowego pokera. Co to oznacza? Warto zacząć od początku. W hierarchii wartości figur pokera Razz As traktowany jest jako najsłabsza karta, o wartości punktowej 1. Aby ułożyć wygraną rękę, gracz wykorzystuje pięć, z siedmiu dostępnych w rozgrywce kart. Najlepszym układem kart w pokerze Razz jest — A-2-3-4-5. To obrazowo pokazuje, jak przewrotna jest rozgrywka Razza i w jakie kłopoty może wpędzić niedoświadczonych graczy. Zasady pokera Razz mogą w pierwszej chwili wydać się nienaturalne i dziwne, jednak wraz ze zrozumieniem przebiegu gry, nadają tej odmianie gry ciekawego kolorytu.

Aby ułatwić sobie przyswojenie zasad pokera Razz, gracze bardzo często odnoszą przebieg rozgrywki tej odmiany do przebiegu rozgrywki w pokera Stud. Rzeczywiście, widać duże podobieństwo i jeśli ma to pomóc w szybkim przestawieniu się z Hold’ema, to warto te odniesienie uwzględnić. Należy oczywiście pamiętać o odwrotnej wartości układów i o tym, że w pokerze Razz, kolor i strit nie mają wpływu na wartość niskiego układu kart.

Krótki poradnik gracza

Każdy, kto chce czerpać satysfakcję z rozgrywek w pokera Razz, powinien pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, nieważne, czy gra w kasynie internetowym, czy na profesjonalnej platformie pokera:

  • najlepszy układ kart w Razz, to tzw. wheel,
  • każda ręka z kartami przedziałów A-4 i A-6 daje duże szanse na pomyślny finał rozgrywki,
  • warto rozgrywać ręce z figurami do siódemki włącznie,
  • gra na pary może doprowadzić do katastrofy, nie są to pożądane układy,
  • układy od ósemki w górę grywalne są tylko dla bardzo doświadczonych graczy, a układy powyżej dziewiątki na tyle karkołomne, że lepiej ich unikać,
  • licytację rozpoczyna osoba z najniższą kartą,
  • kolor w pokerze Razz nie jest brany pod uwagę.

Etapy rozgrywki Razz Poker

Etapy rozgrywki Razz Poker

Zasady Razz War Pokera są dość specyficzne i mogą być mylące dla osób, które grywały wcześniej jedynie w typowe dla kasyn internetowych odmiany, takie jak Texas czy Omaha. Dobrze jest nie dać zbić się z tropu i uważnie przyjrzeć kolejności poszczególnych akcji. Rozgrywki w pokera Razz mogą być bardzo atrakcyjne i dać wiele emocji, zwłaszcza nowym graczom.

Pierwszy etap gry

W pierwszej kolejności, każdy gracz musi wnieść stosowny zakład. W pokerze Razz nie ma blindów, zamiast nich są ante. Wysokość ante wynosi od ⅕ do 1/10 small beta. W momencie, gdy wszyscy gracze wpłacą wymaganą kwotę, następuje rozdanie. Każdy z uczestników rozgrywki otrzyma dwie zakryte i jedną odkrytą kartę.

Pierwsza licytacja

W chwili, gdy gracze ocenią wartość swoich kart, będą mogli wnieść zakłady (pełne lub połowiczne, bring in). Gracze licytują zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Runda trwa do chwili, gdy wszyscy uczestnicy rozgrywki podejmą decyzję.

Fourth Street

Na stole pojawia się czwarta karta. Analogicznie do poprzedniej rundy, gracze oceniają siłę swoich rąk i przystępują do licytacji. Każdy z uczestników może obstawić kwotę równą small bet lub czekać.

Fifth Street

Piąta karta pojawia się przed graczami. To ważny moment, ponieważ właśnie teraz objawia się siła rąk. Gracze mogą już mieć pewność co do obranych strategii. Licytując, muszą już myśleć o końcowej fazie rozgrywki. Podczas licytacji można czekać lub wpłacać big bet.

Sixth Street

Przed graczami leży już szósta karta a emocje rosną. Szanse stają się coraz bardziej klarowne. Gracze decydują, czy ręka ma wartość, czy może warto posłużyć się blefem. Licytacja przebiega tak samo, jak w poprzedniej rundzie.

River

Już nic się nie zmieni — gracze otrzymują siódmą kartę i już wiedzą, jak może zakończyć się runda gry. To ostatnia chwila na ważne decyzje. Kolejna runda licytacji przebiega podobnie jak poprzednia.

Show down

Wielki finał i kulminacja emocji — to właśnie teraz okaże się, który z graczy zgarnia pulę leżącą na stole. Wygrywa najniższy układ. Jeśli dwóch graczy posiada taką samą wartość kart, pula zostaje podzielona między nich po równo.

Razz Poker — gdzie można zagrać online?

Razz Poker — gdzie można zagrać online

Rozgrywki Razz Poker nie są popularne w kasynach internetowych, stąd ich niewielka dostępność. Ze względu na dość nietypowe zasady pokera Razz, twórcy kasyn online wolą promować popularniejsze odmiany. Nie oznacza to jednak, że Razz jest niedostępny dla graczy pokerowych. Zdecydowanie łatwiej jest go spotkać na profesjonalnych platformach pokera — w tzw. poker roomach. Wielbiciele Razz Pokera mogą dołączać do turniejów i eventów związanych z tą ciekawą i niebanalną odmianą królewskiej gry karcianej. Warto dać szansę pokerowi Razz, ponieważ to świetna odskocznia od pokerowej rutyny. Razz bardzo często traktowany jest przez profesjonalnych graczy, jako metoda przećwiczenia elastyczności gracza i dobry sposób na wyrobienie sobie pewności siebie i karcianej rutyny. Co istotne, wielu uczestników turniejów Razza w popularnych poker roomach nie ma zbyt wielkiego pojęcia o niuansach tej gry, traktując ją po prostu jak dobrą zabawę. Oznacza to, że łatwo zdobyć nad nimi przewagę, stosując podstawową strategię. Wystarczy dobra znajomość układów pokera Razz i przebiegu rozgrywki, aby mieć realne szanse na zdobycie dobrej pozycji.

Podsumowanie i nasze spostrzeżenia

Razz Poker rzadko pojawia się w kasynach online, jednak nie jest niszową odmianą pokera. Pokoje do gry w Razz lub turnieje oparte na rozgrywkach Razza pojawiają się na znanych platformach pokerowych. Polecamy tę odmianę pokera, jako bardzo wdzięczną i emocjonującą. Warto dać sobie szansę na zdobycie nowych umiejętności, wyzbycie się sztywnych przyzwyczajeń. Wbrew pozorom może to bardzo pomóc w rozgrywkach innych odmian pokera. Takie świeże spojrzenie na grę to dobry sposób na przełamanie schematów myślowych, co w pokerze jest bardzo istotne.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *